18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak bronić się przed stwardnieniem rozsianym?

Piotr Stępiński
http://www.sxc.hu
Serdecznie zapraszamy na otwarte spotkanie informacyjne dla osób chorych na stwardnienie rozsiane oraz ich rodzin i przyjaciół z Giżycka. Rozmowy odbędą się 5 października 2010 o godzinie 17 w Urzędzie Miejskim w Giżycku.

Głównym założeniem spotkania jest przekazanie wszystkim zainteresowanym aktualnej wiedzy na temat możliwości leczenia SM i opieki medycznej nad pacjentami oraz wsparcia, jakie zaoferować może im Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego. Chorzy będą mieli również możliwość indywidualnej konsultacji z lekarzem specjalistą, neurologiem dr Andrzejem Tutajem.

Szacuje się, że w województwie warmińsko-mazurskim chorych na SM może być ponad 1500 osób. Z nowoczesnych metod leczenia korzysta zaledwie około 60 chorych. Tymczasem dane epidemiologiczne pokazują, że liczba ta powinna być ponad dwukrotnie wyższa. Zdaniem neurologów ta sytuacja związana jest z brakiem odpowiednich działań edukacyjnych skierowanych do pacjentów.

W związku z tym PTSR wystąpił z inicjatywą przygotowania cyklu spotkań, podczas których chorzy i ich najbliżsi będą mogli dowiedzieć się jakie kryteria musi spełniać pacjent, aby został zakwalifikowany do programu leczenia immunomodulującego (mogące zahamować rozwój choroby), jakie korzyści płyną z rehabilitacji towarzyszącej terapii farmakologicznej oraz co należy zrobić gdy stan zdrowia chorego nie pozwala na włączenie go do programu leczenia modyfikującego przebieg choroby.

Uczestnicy spotkania będą mogli uzyskać informację na temat lokalizacji najbliższego ośrodka, który udzieli im opieki medycznej i dostosowanej do ich potrzeb rehabilitacji. Podczas spotkań zostaną także udzielone informacje na temat działań prowadzonych w celu wspierania pacjentów w ich walce o pozostanie pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, takich jak Centrum Informacyjne SM wraz z towarzyszącą mu ogólnopolską infolinią o SM, czy Telefoniczna Poradnia Psychologiczna, która pozwala na skorzystanie z bezpłatnej opieki kwalifikowanych psychoterapeutów oraz uzyskanie wsparcia w sytuacjach kryzysowych.

Przedstawiony zostanie również projekt rzecznictwa dla osób chorych na SM, który wykorzystując powołaną w tym celu instytucję Rzecznika Praw Osób z SM, pozwala na interwencje w przypadku naruszenia praw oraz dyskryminacji osób chorych.

źródło: www.gizycko.pl

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gizycko.naszemiasto.pl Nasze Miasto