Jak radzić sobie ze spadkiem produktywności w pracy

Materiał informacyjny RS
Praca zawodowa, bez względu na to, czy pracujemy w biurze, czy szpitalu, bywa stresująca, a podczas jej wykonywania niezbędne jest skupienie i koncentracja. Niestety często ciężko nam je utrzymać. Możemy sobie jednak pomóc na kilka sposobów. Trwają także prace nad projektem skrócenia czasu pracy z 40 godzin tygodniowo do 35, lub nawet 32 godzin. Czy to wpłynęłoby na naszą produktywność? Co możemy zrobić, aby już teraz podnieść naszą wydajność?

Dwóch na trzech respondentów jest za wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

ClickMeeting, lider polskiego rynku webinarów, spotkań online oraz wsparcia pracy zdalnej i hybrydowej, postanowił sprawdzić, jaką opinię na temat przepisów skracających czas pracy mają Polacy. Z badania przeprowadzonego przez platformę wynika, że zdaniem 68 proc. badanych wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy z zachowaniem 8-godzinnego systemu pracy zmian byłoby lepszym rozwiązaniem, niż proporcjonalne skrócenie czasu pracy do 6 godzin i 24 minut w standardowym 5-dniowym tygodniu pracy. To drugie rozwiązanie wybrałoby jedynie 23 proc. ankietowanych. Aż 43 proc. respondentów uważa, że 4-dniowy tydzień pracy zwiększy naszą produktywność, a jedynie co piąty badany przyznaje, że mogłoby to ją obniżyć. ClickMeeting zapytał również respondentów o to, jaki tryb pracy pozwoliłby im wykonywać swoje obowiązki służbowe najbardziej wydajnie. W tym przypadku aż 44 proc. ankietowanych wskazało właśnie na 4-dniowy tryb pracy.

Niemal połowa kobiet pracuje obecnie ponad 40 godzin tygodniowo

Tymczasem wyniki badania Sukcesu Pisanego Szminką wskazują, że aż 45 proc. ankietowanych spędza w pracy powyżej 40 godzin tygodniowo. Jedynie 36 proc. respondentek pracuje między 30 a 40 godzin. Z roku na rok pracujemy coraz więcej – okazuje się, że aż 22 proc. na pracę poświęca znacznie więcej czasu niż przed rokiem, a 19 proc. pracuje nieco więcej. Ponad ⅓ (36 proc.) respondentek pracuje tyle samo, a zaledwie 16 proc. badanych pracuje mniej niż rok temu. Badanie towarzyszy XV edycji konkursu Sukces Pisany Szminką, w którym nagradzane są polskie przedsiębiorczynie, a także liderki i liderzy wspierający politykę DEI w biznesie.

Jednym z najbardziej sfeminizowanych zawodów jest zawód pielęgniarki – pracujące w nim osoby to w 97 proc. kobiety. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 315 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy oraz ponad 41 tys. położnych i położników. Od dziesięciu lat co roku niezmiennie rośnie liczba osób nabywających prawo do wykonywania tych zawodów. Praca ta jest bardzo wymagająca, a często nadal niewystarczająco doceniana w społeczeństwie, co może prowadzić do wypalenia zawodowego. W maju szczególnie doceniamy pracę pracowników medycznych z racji przypadającego w tym miesiącu Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji Fundacja Dr Clownspotka się z ponad 5,5 tys. pracowników i pracowniczek medycznych z 42 miast, by wprowadzić ich w tajniki terapii śmiechem. Fundacja Dr Clown koordynuje pracę blisko 500 profesjonalnie przeszkolonych wolontariuszy docierających z terapią śmiechem do podopiecznych niemal 150 szpitali i placówek specjalistycznych w całej Polsce, a obecnie prowadzi nabór na Doktorów Clownów w 38 miastach.

Wsparcie produktywności i skupienia w pracy

Badania naukowe dowodzą, że odpowiednie nawodnienie organizmu podnosi łatwość utrzymania koncentracji na wykonywanym zadaniu co w dłuższej perspektywie przekłada się na większą produktywność. W związku z tym marka Waterdrop postanowiła sprawdzić, ile wody dziennie spożywają Polacy. Z przeprowadzonego badania wynika, że jedynie 13,7 proc. Polaków pije więcej niż dwie szklanki wody dziennie. Jest to zdecydowanie za mało, ponieważ zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody w ciągu doby. Nie wszyscy jednak tolerują smak zwykłej wody, dla tych osób rozwiązaniem mogą być kapsułki smakowe rozpuszczalne w wodzie Waterdrop Microdrink. Aby wyrobić sobie nawyk regularnego picia wody warto mieć ją zawsze przy sobie – tu przydatne będą termiczne, utrzymujące temperaturę napoju butelki Waterdrop.

Stresująca praca bywa źródłem napięcia mięśni ciała, np. karku. Warto w ciągu dnia pracy robić sobie przerwy, podczas których można wykonać kilka prostych ćwiczeń dla rozruszania ciała. Jeśli jednak jest to niemożliwe, przydatny może być masażer do karku Inolyod 4cv. Bezprzewodowe urządzenie umożliwia dwa rodzaje masażu: wibracyjny i elektrostymulujący, a także siedem trybów pracy i aż 10 prędkości działania. Funkcja masażu na ciepło pomaga w przypadku bólu w okolicy karku oraz napięcia mięśni. Regularne przerwy w pracy, a także zmiana pozycji pozytywnie wpłyną na skupienie, koncentrację, a także naszą produktywność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak radzić sobie ze spadkiem produktywności w pracy - Nasze Miasto

Wróć na gizycko.naszemiasto.pl Nasze Miasto